Svjetski dan zaštite životinja

Autor: Sanja Posavec, 9. 10. 2016.

Zajedničkim snagama pomogli životinjama

U utorak 4. listopada obilježili smo Svjetski dan zaštite životinja. Najprije su učenici osmih razreda slušali predavanje zagrebačkog Centra za rehabilitaciju Silver. Predstavivši nam jednog od svojih pasa pomagača za osobe s invaliditetom i djece s teškoćama u razvoju, zlatnu retrivericu Popi, vidjeli smo na koji način pas pomaže (donošenje raznih stvari, npr. igračka, odjeća, ključevi, paljenje i gašenje svjetla), a učenici koji su to željeli, mogli su isprobati raditi sa psom (bacanje stvari zamolba psu da donese, pohvala i nagrada za psa).

Pod sloganom Ni kod pasa nije bitna rasa, koji je osmislila učenica Rija Novak, na panou koji je Novinarska skupina uredila u holu škole predstavili smo rad čakovečkog azila za pse Prijatelji. Tu se mogao pročitati intervju koji smo uradili s njihovom djelatnicom Sanjom Večerić o tome što je sve potrebno da bi takav veliki azil dobro funkcionirao, na kakve probleme nailaze, ali i koliko su pomogli psima koji su na njihovoj skrbi. Porazgovarali smo i s mještanima Male Subotice i Palovca koji su nam otkrili što podrazumijevaju pod brigom za kućnog ljubimca te kakvu brigu pružaju svojim ljubimcima.

Učenici koji pohađaju dodatnu nastavu iz Prirodoslovlja zajedno s učiteljicom Oliverom Šercer-Žokalj proveli su anketu o pravima životinja i vegetarijanstvu, čiji se rezultati također mogu vidjeti na školskom panou.

To je bio uvod u još jedno predavanje koje smo organizirali za taj dan. Posjetila nas je Sanja Večerić, magistra biologije, zajedno s troje psića iz azila: mamomTerčikom i dvoje štenaca, Bubom i Bubikom, te za sve učenike predmetne nastave održala predavanje o porijeklu pasa, njihovoj povijesti te kako je u azilu i kako je brinuti se za 430 pasa.

Dan smo zaokružili akcijom prikupljanja potrepština za pse iz čakovečkog azila i mačke koje su na skrbi Udruge za zaštitu mačaka Sklonište dobrote. Prikupili smo mnogo stvari, kao što su konzerve hrane, deke, stare novine, igračke i još mnogo toga. Učenici Novinarske skupine potom su još jednom posjetili azil s učiteljicom Sanjom Posavec, odnijeli donacije i družili se s poznatim sportašem Mirkom Filipovićem koji je također došao podržati rad azila. Bila je ovo prva takva humanitarna gesta naše škole. Količina prikupljenih stvari razveselila je volontere, psiće i mace, ali i pokazala da učenici imaju razvijenu svijest o brizi za životinje. (Ivana Bašek)

Osnovna škola Tomaša Goričanca Mala Subotica / Glavna 55, HR-40321 Mala Subotica / www.os-mala-subotica.skole.hr / ured@os-mala-subotica.skole.hr