Izložba fotografija

Autor: Iva Mihalic Krčmar, 12. 9. 2017.

Krapje – graditeljska baština Camerom obscurom

U sklopu obilježavanja Dana europske baštine u Krapju organizirana je izložba fotografija „Krapje – graditeljska baština Camerom obscurom“ iz fotoradionica Hrvatskog fotosaveza. Otvorenje izložbe biti će u subotu, 16.rujna 2017. u 12:00h u prostorima Prijamnog centra Parka prirode Lonjsko polje.

Istoga dana za zainteresirane posjetitelje pripremljena je radionicu oslikavanja majica, odnosno platnenih vrećica.

Na ovoj izložbi biti će izloženi i radovi učenika OŠ Tomaša Goričanca Mala Subotica. Šestero učenika naše škole, Rea Andročec, Ana Blažona, Ana Francisković, Julija Janković, Roko Juras i Jana Vlašić, od 17. do 21. lipnja 2017. godine sudjelovalo je na fotoradionicama za mlade „Lonjsko polje“ koje provodi Hrvatski fotosavez. Temeljna svrha organizacije i provedbe ovih fotoradionica jest učenje; učenje o svijetu, o sebi, o drugima, učenje o suživotu s drugima. Kroz radionice mlade se podučava da zamjećuju, istražuju, propituju, da osjete i okuse sve što ih okružuje. Tako ih se vodi kroz proces spoznavanja i stvaranja. Rezultat njihova spoznajnog i stvaralačkog procesa je ljepota, koja može biti iskazana različitim sredstvima izražavanja, riječju, slikom, zvukom, pokretom…fotografijom.

Fotoradionice su održane u Krapju, selu graditeljske baštine, i na cijelom području Lonjskog polja. Učenici su bili smješteni u autentičnoj posavskoj kući u Krapju koju je Hrvatski fotosavez dobio na korištenje za organizaciju programa za mlade od Parka prirode Lonjsko polje. Istraživali su floru i faunu Lonjskoga polja, graditeljsku baštinu i način življenja na ovom području. Voditelji fotoradionica, Zlata Medak i Predrag Bosnar, pripremili su iznimno bogat program radionica, a učenici su imali prilike okušati se u različitim aktivnostima. Snimali su digitalnim fotoaparatom, izrađivali su kemogram (crtanje na fotopapiru pomoću kemikalija), snimali Camerom obscurom te razvijali vlastite uratke u tamnoj komori. Za njih su pripremljene i kreativne radionice. Izrađivali majice primjenom različitih tehnika (oslikavanjem i aplikacijama na tekstilu). Slušali su zanimljiva predavanja, gledali edukativne filmove, analizirali uratke, razmjenjivali ideje te primjenjivali novo stečena znanja.  Na danima sela Čigoč, priređena je izložba učeničkih kemograma u samom selu Čigoč, a radovi učenika snimljeni Camerom obscurom biti će izloženi ovih dana u Krapju.

Fotografije s radionice možete vidjeti klikom na link.

Osnovna škola Tomaša Goričanca Mala Subotica / Glavna 55, HR-40321 Mala Subotica / www.os-mala-subotica.skole.hr / ured@os-mala-subotica.skole.hr