DANI KAJKAVSKE RIJEČI U ZLATARU

Autor: Željka Štampar Zamuda, 22. 9. 2019.

Protekle subote, 21. rujna 2019. održana je u Zlataru likovna izložba „Čovjek čovjeku“ kao i „Zbor malih pjesnika.“ Obje manifestacije organizira Pučko otvoreno učilište dr. Jurja Žerjavića Zlatar u sklopu kulturnih priredbi „Dani kajkavske riječi“. Ove je godine bilo naročito svečano budući da se obilježavala 50. obljetnica „ Dana kajkavske riječi“.

Najstarija priredba „Dana kajkavske riječi“, dječja likovna izložba „Čovjek čovjeku“ predstavila je  u Zlataru77 radova učenika 35 škola kajkavskog govornog područja odabranih između 665 radova prispjelih na natječaj iz 45 škola.

Iz OŠ TomašaGoričanca Mala Subotica bili su izloženi likovni radovi sljedećih učenika: Corine Kovačić, 5.a, ZiteZamuda, 5.a, Leone Drvenkar, 4.a, Neve Novak, 4.a, Marte Škvorc, 4.a, Nike Halić, 4.a, DoreotejeŽganjar, 4.a, Marka Magdalenića, 2.b, Jakova Vilića, 2.b, Ene Janković, 2.b i Violete Golubić, 2.a.

Posebno je pohvaljen rad Leone Drvenkar koji krasi naslovnicu zbirke „Zbora malih pjesnika“.

Mentorice učenika su njihove učiteljice – Slavica Švec, Ljiljana Rinkovec,Blaženka Palatinuš i Marija Jelenić.

Učenici i mentori, kao i roditelji učenika prisustvovali su otvorenju izložbe i dodjeli priznanja.

Na ovogodišnji jubilarni 50„Zbor malih pjesnika“ prispjelo je 311 pjesama pisanih kajkavskim narječjem. Prosudbena komisija u sastavu  prof. Željka Horvat-Vukelja, dr.sc. Ivo Kalinski i prof. Ivančica Tomorad, odabrala je 51 pjesmu za izvođenje na priredbi i tiskanje u zbirci „Zbora malih pjesnika.“

Među odabranim radovima su i radovi učenika naše škole. To su :

Mefko , Hrvoja Horvata, 5.a i Zakaj mene si špotaju, Davida Bedića, 4.a.

Mentorice učenika su Slavica Švec i Ljiljana Rinkovec, učiteljice savjetnice.

Ove godine stiglo je i posebno priznanje OŠ TomašaGoričanca Mala Subotica. Naime, školi je uručena PLAKETA ZBORA MALIH PJESNIKA, a to se priznanje svake godine dodjeljuje jednoj školi za doprinos promicanju kajkavskog pjesništva među mladima i osobito uspješan nastup na „Zboru malih pjesnika.“

Osnovna škola Tomaša Goričanca Mala Subotica / Glavna 55, HR-40321 Mala Subotica / www.os-mala-subotica.skole.hr / ured@os-mala-subotica.skole.hr