DANI KAJKAVSKE RIJEČI – ZLATAR 2020.

Autor: Patricija Husajina, 21. 9. 2020.

Proteklog je vikenda otvorena izložba „Čovjek čovjeku“ i održan Zbor malih pjesnika. Obje priredbe održavaju se u sklopu Dana kajkavske riječi u Zlataru, u OŠ Ante Kovačića Zlatar.

Na likovnu izložbu ove je godine prispjelo ukupno 305 radova. Izložba je postavljena, ali se mali likovnjaci nisu sastajali iz epidemioloških razloga. OŠ Tomaša Goričanca već tradicionalno sudjeluje na ovoj likovnoj izložbi. Ove godine od 62 izložena rada, deset je radova naših učenika. Izloženi su radovi sljedećih učenika: Ivana Horvata i Denija Brodarića (drugi razred, učiteljica Blaženka Palatinuš), Alane Magdić (treći razred, učiteljica Štefanija Hajdarović), Helene Marčec (tri rada), Neve Novak, Deje Martan, Mije Medvedec, Marte Novak (četvrti razred, učiteljica Ljiljana Rinkovec).

Zbor malih pjesnika održao se pod strogim epidemiološkim mjerama. Pristiglo je 257 kajkavskih pjesama iz 45 škola s područja Krapinsko-zagorske, Varaždinske, Međimurske, Primorsko-goranske, Koprivničko-križevačke i Zagrebačke županije te Grada Zagreba.

Prosudbena komisija, koja je radila u sastavu: Željka Horvat-Vukelja, prof., Ivo Kalinski, dr.sc., i Ivančica Tomorad, prof., odabrala je 52 pjesme koje su tiskane u zbirci 51. Zbora malih pjesnika. Od toga je 26 učenika krasnoslovilo svoje pjesme u Zlataru. Obučeni u narodne nošnje učenici su prenosili živu riječ svoga kraja.

Na Zboru malih pjesnika nastupila je i učenica Marta Škvorc sa svojom pjesmom Otec na sim jezikima. Ona je sada učenica 5. razreda, a pjesma je nastala kad je Marta polazila 4. razred. Njezina mentorica je učiteljica Ljiljana Rinkovec.

Osnovna škola Tomaša Goričanca Mala Subotica / Glavna 55, HR-40321 Mala Subotica / www.os-mala-subotica.skole.hr / ured@os-mala-subotica.skole.hr