DANI TOMAŠA GORIČANCA

Autor: Patricija Husajina, 4. 11. 2020.

Dani Tomaša Goričanca

Dani krajem listopada i početkom studenoga u našoj su školi već nekoliko godina posebno svečani. Naime, u to vrijeme raznim zanimljivim programima prisjećamo se i slavimo pjesnika Tomaša Goričanca čije ime ponosno nosi naša škola.Tomaš Goričanec rodio se 1815. godine u Sobotici (Maloj Subotici). Bio je najbolji hrvatski kajkavski epski pjesnik. Napisao je spjev o najslavnijoj hrvatskoj bitci i pobjedi nad Turcima „Opseđenje i poboj sisečki“ te više pjesama na latinskom jeziku.

Novonastala situacija primorala nas je da Dane Tomaša Goričanca obilježimo na malo drugačiji način. Učenici će na satovima Hrvatskoga jezika zajedno sa svojim učiteljicama razgovarati o njegovu životu i radu, a nakon toga riješiti kratki kviz i provjeriti koliko su naučili o Tomašu Goričancu.

Prije nekoliko godina istražujući po Maloj Subotici članovi medijske grupe Hana Kocijan, Emina Pintarić, Katarina Šegović i Teo Toplek sa svojim učiteljicama Ivom Mihalic Krčmar i Nikolinom Hampamer došli su do zanimljivih podataka o Tomašu. Tako je uz pomoć mještana Male Subotice nastao dokumentarni film Sobočki sin.

Pogledajte!

Sobočki sin

Autor članka: Nikolina Hampamer

Osnovna škola Tomaša Goričanca Mala Subotica / Glavna 55, HR-40321 Mala Subotica / www.os-mala-subotica.skole.hr / ured@os-mala-subotica.skole.hr