Svjetski dan romskoga jezika

Autor: Patricija Husajina, 5. 11. 2020.

Svjetski dan romskoga jezika

BUNA ZUA! – Dobar dan!

Svjetski dan romskoga jezika obilježava se 5. studenoga. Prvi put obilježen je 5. studenoga 2009. godine u Zagrebu na inicijativu Udruge za promicanje obrazovanja Roma u RH „Kali Sara“. Kao datum obilježavanja izabran je datum objave prvog romsko-hrvatskog i hrvatsko-romskog rječnika. Povelju o proglašenju Svjetskoga dana romskoga jezika 2008. godine potpisalo je više od stotinu uglednih osoba, znanstvenika, sveučilišnih profesora iz Hrvatske i inozemstva, zastupnica i zastupnika u Hrvatskome saboru, novinara, publicista i pisaca, kao i predstavnika nekoliko desetaka romskih udruga iz Hrvatske i nekoliko drugih europskih zemalja, a inicijativu je pozdravila i prihvatila i Međunarodna unija Roma (IRU).

Svjetski dan romskoga jezika danas se u RH slavi kao romski nacionalni praznik i zauzeo je ravnopravno mjesto s druga dva romska praznika – Svjetskim danom Roma (8. travnja) i Međunarodnim danom sjećanja na romske žrtve genocida u Drugom svjetskom ratu/Samudaripena (2. kolovoza).

Većina Roma govori jezikom romani chib, no romski jezik vrlo je raznolik. Postoji 60-ak različitih dijalekata romskog jezika. U Međimurju Romi govore uglavnom bajaško-rumunjskim dijalektom.

U povodu obilježavanja Svjetskog dana romskog jezika, učenici nižih razreda PŠ Držimurec-Strelec izradili su prikaz riječi na hrvatskom i bajaško-rumunjskom jeziku, a učiteljica razredne nastave Suzana Švigir i romski pomagači Ljubo Ignac i Nenad Oršuš izradili su brošuru „Mala gramatika bajaško-rumunjskog jezika“ koju možete pogledati na priloženoj poveznici:

LINK NA POVEZNICU

Možete pogledati i Daj pet! (Dă-m sins!), film naše medijske grupe o programu Daj pet! koji se provodi radi očuvanja kulture i jezika Roma Bajaša

Osnovna škola Tomaša Goričanca Mala Subotica / Glavna 55, HR-40321 Mala Subotica / www.os-mala-subotica.skole.hr / ured@os-mala-subotica.skole.hr