Svjetski dan romskog jezika

Autor: Patricija Husajina, 5. 11. 2021.

Obilježavanje Svjetskog dana romskog jezika

Svjetski dan romskog jezika obilježava se kao romski nacionalni praznik svake godine  5.11.

U Hrvatskoj oko 80 posto Roma govori bajaški jezik, odnosno dijalekt starorumunjskog, a Romi koji govore romani ćhib, koji je u svijetu priznat kao službeni romski jezik i vuče korijen iz Indije, su u manjini.

Naši su učenici 6. e i 7.c na satu Hrvatskog jezika odlučili obilježiti taj dan izradom plakata na svom  bajaškom  jeziku. Teme plakata su praktične i svakodnevne jer su upravo tom praktičnošću željeli približiti svoj bajaški  govor (koji  je različit od službenog romani ćhib jezika) ostalim učenicima škole.  U izradi plakata pokazali su veliku kreativnost i zajedništvo.

Obilježavanjem Svjetskog dana romskog jezika želi se podići svijest o važnosti toga jezika kao dijela kulture i identiteta Roma.

Preostale fotografije pogledaje klikom na preostale fotografije

Nevenka Polanec- Petek

Osnovna škola Tomaša Goričanca Mala Subotica / Glavna 55, HR-40321 Mala Subotica / www.os-mala-subotica.skole.hr / ured@os-mala-subotica.skole.hr