Dani Tomaša Goričanca

Autor: Sanja Posavec, 7. 11. 2016.

Susret u čast Tomašu Goričancu

U petak 4. 11. 2016. g. održala se druga po redu svečanost kojom slavimo pjesnika čije ime nosi naša škola – Tomaša Goričanca. Tog se dana okupilo puno ljudi, djece i učitelja koji su u Dom kulture došli pogledati kako su učenici osnovnih škola na kajkavskom narječju prikazali ljude koji i dan danas žive po običajima po kojima se nekada živjelo.

Susretu je prisustvovao i načelnik općine Mala Subotica Vladimir Domjanić, bivši zaposlenici škole koji su u mirovini te predstavnici lokalnih udruga. U programu su osim škole domaćina sudjelovali učenici i njihovi menori iz OŠ Sveta Marija, OŠ Ivanovec, OŠ dr. Ivana Novaka Macinec, OŠ Strahoninec i Škola animiranog filma Čakovec.

U scenskim nastupima mogli smo vidjeti nekadašnji način izrade bombona, monolog o zipki koji nas je vratio u dane najranijeg djetinjstva, a u scenskoj igri Snoboki  po sobočkem uprizorio se nekadašnji lokalni običaj o tome kako su se roditelji dogovarali o braku svoje djece.

Gledali smo dokumentarne filmove o posljednjem mlinaru našega kraja, o čovjeku koji je vrhunski majstor u izradi violina iako nema jednu ruku, dva filma koji daju pouku o ljubavi i brizi za pse i ostale životinje te problemu napuštenih pasa. Pogledali smo ekperimentalni film koji govori o prolaznosti života u obliku koraka i animirane filmove koji su nas nasmijali. Na posljetku, gledali smo i dva filma u čijim su glavnim ulogama dvije učenice naše škole koje se ističu svojim posebnim talentima, a filmovi su ostavili svakog gledatelja u čudu.

Svi su filmovi i scenski nastupi bili vrlo poučni, a sve nas je zasigurno bez daha ostavio trud i volja koji su djeca, voditeljice Klara Jančec i Ema Rošanić i svi ostali koji su sudjelovali u organizaciji uložili u ovu svečanost.

Dani Tomaša Goričanca nastavili su se i za vikend. U sklopu Smotre dječjeg folklornog stvarališta održale su se radionice i izložbe dječjih radova na kojima su osim naših učenika i školske zadruge Drenek sudjelovala i djeca iz slavonskih škola, a potom su za sve goste održane filmske projekcije koje su ovaj put vodile učenice Mia Vugrinec i Manuela Vugrinec. (Rija Novak, 5. r.)

Dani Tomaša Goričanca

Autor: Sanja Posavec, 7. 11. 2016.

Susret u čast Tomašu Goričancu

« Travanj 2024 »

Ispis statistike od 8. 12. 2014.

Osnovna škola Tomaša Goričanca Mala Subotica / Glavna 55, HR-40321 Mala Subotica / www.os-mala-subotica.skole.hr / ured@os-mala-subotica.skole.hr