preskoči na sadržaj

Osnovna škola Tomaša Goričanca Mala Subotica

 

BIOSIGURNOST I BIOZAŠTITA

Naša se škola uključila u projekt Biosigurnost i biozaštita s ciljem promicanja vrijednosti očuvanja ljudskoga zdravlja i prevencije zaraznih bolesti.

Nositelji projekta su Klinika za infektivne bolesti „Dr. Fran Mihaljević“, Zagreb i Hrvatsko društvo za biosigurnost i biozaštitu u partnerstvu s OŠ Vijenac,  Osijek. Voditeljica projekta je prof. dr. sc. Alemka Markotić, ravnateljica Klinike za infektivne bolesti „Dr. Fran Mihaljević“ i predsjednica Hrvatskog društva za biosigurnost i biozaštitu,  a nacionalni koordinator je mr. sc. Maja Kassa iz Osnovne škole Vijenac Osijek. Stručni suradnici u projektu su: Dr. sc. Ljiljana Žmak iz Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo i Hrvatskog društva za biosigurnost i biozaštitu i  Andreja Dorić, prof. iz Osnovne škole Darda.

Projekt se provodi kao izvannastavna aktivnost kroz 35 školskih sati za učenike petog razreda. Voditeljica izvannastavne aktivnosti Biosigurnost i biozaštita je Olivera Šercer-Žokalj, učiteljica Prirode, Biologije i Kemije. Kurikulum je odobren na nacionalnoj razini i autorsko je djelo te se kao takav  predaje u školi. 

Glavni ciljevi projekta su upoznavanje učenika s važnošću stručnoga, znanstvenoga, globalnoga i osobnoga pristupa u sprječavanju širenja zaraznih bolesti; upoznavanje s opasnim uzročnicima i njihovim načinom djelovanja;  usvajanje  odgovornoga ponašanja prema vlastitome i tuđem zdravlju u školi, obiteljskome domu, društvu i okolišu; analiziranje potencijalnih opasnosti biougroze i načina prevencije; osposobljavanje učenika za prosuđivanje i vrednovanje informacija u javnom medijskom prostoru; popularizacija znanosti i istraživanja u STEM području kroz učenički istraživački rad; razvijanje interesa za znanost i istraživanje; razvijanje suradničkoga odnosa među učenicima te učenicima i mentorima; razvijanje i usavršavanje digitalnih kompetencija kroz izradu digitalnih video i  audiomaterijala;  poticanje komunikacijskih i prezentacijskih vještina; stručno usavršavanje učitelja, nastavnika i stručnih suradnika (preuzeto iz Javnog poziva za sudjelovanje u projektu).

Što je biosigurnost?

Biosigurnost predstavlja skup mjera koje provodimo kako bi nas zaštitile od uzročnika opasnih bolesti.

Što je biozaštita?

Biozaštita je usmjerena na smanjenje mogućnosti da se neki uzročnik bolesti namjerno koristi kako bi se nekome naudilo.

AKTIVNOSTI UČENIKA

Biosigurnost i biozaštita su važni u očuvanju ljudskog zdravlja. Naučili smo prepoznati simbol za biološku opasnost, biohazard. Crtali smo ga.

         

                       

Zaštitna oprema je jako važna pri radu s opasnim uzročnicima bolesti. Izradili smo zaštitne maske, vizire i zaštitna odijela od različitog materijala (platno, zavoji, plastične vreće, plastične boce).

        

      

Za očuvanje zdravlja jako je važna osobna higijena. Vježbali smo kako se pravilno peru ruke.

Istražili smo što su patogeni organizmi. Izradili smo modele virusa.

           

Proučili smo građu bakterija, a zatim smo ih nacrtali.

      

Istražili smo zašto je cijepljenje veoma važno u borbi protiv zaraznih bolesti.

Proučili smo Vogralicov lanac (epidemiološki lanac) te saznali kako se  širi i prenosi zaraza, koja su ulazna mjesta zaraze te kako na zarazu utječe osjetljivost domaćina.

Crtali smo Vogralicov lanac.

       

Saznali smo da su korona virusi pošast 21. stoljeća. Izazivaju pandemije koje izazivaju posljedice na zdravlje ljudi, smrtnost stanovništva i utječu na svjetsko gospodarstvo. Naučili smo koje su preventivne mjere i zaštita protiv širenja zaraznih bolesti.

Izradili smo stripove o načinu prijenosa bolesti i zaštiti.

         

Saznali smo da i vlastiti dom može biti i izvor zaraze pa smo istražili tu temu i izradili poster.

Sudjelovali smo na međužupanijskoj Smotri biosigurnost i biozaštita. Prilažemo poveznicu.

https://nkg-zagreb.hr/2022/03/15/meduzupanijska-smotra-ucenickih-radova-biosigurnost-i-biozastita/

U povijesti čovječanstva su se već događale velike pandemije, a najpoznatije su kuga i španjolska gripa. U Hrvatskoj postoje spomenici povezani uz pandemije.

Istražili smo što znači pojam „Jedno zdravlje“ i saznali koliko je važan takav pristup za očuvanje cjelokupnog zdravlja.

Obilježili smo Svjetski dan zdravlja raspravljajući kako zaštita okoliša utječe na očuvanje zdravlja. Uživali smo u pripremi i konzumaciji zdravog voćnog obroka te u šetnji i igri u prirodi.

            

Istražili smo važnost međunarodnih organizacija s područja javnnog zdravlja, biozaštite i biosigurnosti u svijetu te organizacije i ustanove s područja biozaštite i javnog zdravlja u Hrvatskoj.

Proučili smo važnost dubrovačke karantene kao prve karantene u svijetu.

Saznali smo kolika je važnost uloge dr. Andrije Štampara u osnivanju WHO-a i njegovog doprinosa svjetskoj medicini te koliko je važan doprinos dr.Frana Mihaljevića u razvoju hrvatske medicine.

Osmislili smo evalukcijski upitnik te tako iskazali svoje zadovoljstvo radom te ostvarivanje naših očekivanja. 

 

 

 

 


CMS za škole logo
Osnovna škola Tomaša Goričanca Mala Subotica / Glavna 55, HR-40321 Mala Subotica / www.os-mala-subotica.skole.hr / ured@os-mala-subotica.skole.hr
preskoči na navigaciju