> Nastava  > Vjeronauk
VJERONAUK

BLAGDAN UZAŠAŠĆA GOSPODINOVA

Zatim ih izvede do Betanije , podiže ruke pa ih blagoslovi. I dok ih blagoslivljaše , rasta se od njih  i uznesen bi na nebo.Oni mu se ničice poklone pa se s velikom radosti vrate u Jeruzalem te sve vrijeme u Hramu blagoslivljahu Boga.

Lk 24, 50-53

I Gospodin Isus, pošto im to reče, bude uzet na nebo i sjede zdesna Bogu.

Oni pak odoše i pripovijedahu posvuda, a Gospodin surađivaše i utvrđivaše Riječ povratnim znakovima.

Mk 16, 19-20

Nato ga sabrani upitaše :“Gospodine, hoćeš li u ovo vrijeme Izraelu opet uspostaviti kraljevstvo?“

On im odgovori:“Nije vaše znati vremena i zgode koje je Otac podredio svojoj vlasti. Nego primit ćete snagu Duha Svetoga koji će sići na vas i bit ćete svjedoci u Jeruzalemu, po svoj Judeji i Samariji i sve do kraja zemlje.“

Kada to reče, bi uzdignut njima naočigled i oblak ga ote njihovim očima. I dok su netremice gledali kako on odlazi na nebo, gle, dva čovjeka  stadoše  kraj njih  u bijeloj odjeći i  rekoše  im: “Galilejci, što stojite i gledate u nebo? Ovaj Isus koji je od vas uznesen  na nebo isto će  tako doći kao što ste vidjeli da odlazi na nebo.“

Dj 1,6-11

Prema Novom Zavjetu Isusovi su učenici kroz 40 dana na poseban način uživali iskustvenu nazočnost Uskrsloga. Stoga se Uzašašće slavi 40-ti dan nakon Uskrsa. Pobjednička proslava Isusa Uskrsloga stvarno se dovršuje u njegovu Uzašašću. Isus poniženi, Uzašašćem je konačno proslavljen te je i kao čovjek zadobio vlast i slavu koju kao Sin Božji ima oduvijek. Isus Krist sudjeluje u božanskoj vlasti i dostojanstvu. Zajedno s Ocem on je Svevladar. - Isus je uzašao na nebo i kao naš predvodnik. No, time što je uzašao na nebo nije prestao biti prisutan među nama.

Prije samog Uzašašća Isus kaže: "Evo, ja sam s vama u sve dane - do svršetka svijeta" (Mt 28,20). - Isus je uzašao k Ocu, u Božju blizinu, u nebo. A gdje je nebo? Ili bolje: što je nebo? Ne smijemo nebo zamišljati kao neki prostor u našem smislu riječi i s našim predodžbama! Nebo nije ono plavetnilo iznad nas! Nebo je tamo gdje je Bog. A Bog je posvuda. Nebo je Božji svijet. Nebo je više stanje nego mjesto! Nebo je nešto najsavršenije, nebo je nešto što si mi sada i ovdje nikako ne možemo ni zamisliti! Ili kako kaže Pavao: "Što oko ne vidje, i uho ne ću, i u srce čovječje ne uđe, to pripravi Bog onima koji ga ljube"Blagdan Uzašašća nas poziva da i mi uziđemo Bogu. Poziva nas: "Gore srca!", "Izdigni se!" Otajstva Kristova života, otajstva su i našeg života. On uzlazi na nebo, i mi smo pozvani uzići na nebo. Zemlja nije dom.

Nebo nije prostor, već stanje življenja s Kristom. Pozvani smo već ovdje stvarati nebo. Biti kao stablo koje živi na zemlji ali s korijenjem u nebu. Ukorijeniti se u Kristu, zaodjenuti se njime, obući se u Silu odozgor.

Osnovna škola Tomaša Goričanca Mala Subotica / Glavna 55, HR-40321 Mala Subotica / www.os-mala-subotica.skole.hr / ured@os-mala-subotica.skole.hr